درباره سرطان :: انواع سرطان
انواع سرطان

اکثر سرطان های تخمدان از یک سلول منفرد طی تجمع اختلالات ژنتیکی و اپی ژنتیکی ایجاد  می گردد.این اختلالات باعث عدم کنترل بر تقسیمات سلولی،ناپایداری ژنتیکی، مقاومت به آپوپتوز، نامیرایی ، قابلیت تهاجم یافتن، متاستاز و رگ زائی، مهار آپوپتوز و در نهایت  باعث نامیرایی سلول های سرطانی میشود.

آپوپتوز یک مسیر بسیار حفاظت شده است ؛که باعث  مرگ برنامه ریزی شده ی سلول می شود. این مسیر دارای یکسری حسگر[1] و رابط های مختلف بین آبشار های درون سلولی است ،  و به طور کلی به دو مسیر تقسیم می شود.                                                                       

1/ مسیر خارجی : که با رسپتورهای مرگ آغاز می شوند (مثل TNF-R,FAS) و در ادامه کاسپاز 8  و افکتورهای پایین دست آن را فعال می کند .این آبشار می تواند توسط (CFILP ) و([2]IAPs) مهار شود .

2 / مسیر داخلی : بر اثر حسگرهای محیطی مثل استرس های سلولی، آسیب های DNA  و هیپوکسی تحریک میشود و مقدمه ای برای رها سازی سیتوکروم C از میتوکندری است. به دنبال آن کاسپاز 9 و دیگر کاسپازهای پایین دست آن فعال می شوند.

از محرک های آپوپتوزی می توان bid , bax ,bad را نام برد و پروتئین  های bcl2,survivin  نیز ضد آپوپتوز هستند [13] . خانواده ی پروتئینی   BCL2 از عوامل تنظیم کننده ی حیاتی آپوپتوز هستند و یک پروتئین داخل غشای خارجی میتوکندری است ؛ و در مسیر داخلی آپوپتوز فعالیت می کند و می تواند باعث مهار آن شوند. تغییرات بیان این ژن در 39_57% سرطانهای تخمدان گزارش شده است.ارتباط بین تغییرات بیان bcl2 و پاسخ به شیمی درمانی هنوز بحث برانگیز باقی مانده است.[14]فقدان علائم آشکار و نتایج قابل اطمینان حاصل از غربالگری در تشخیص سرطان تخمدان با یک پیش آگهی ضعیف برای این بیماری همراه است .در حال حاضر،معاینه لگن، سونوگرافی ، بررسی سطح CA125 خون از روش های غربالگری استاندارد موجود برای این بیماری است. ولی معاینات اولتراسونیک دارای قابلیت تشخیص بین موارد خوش خیم و بد خیم نیست. بالا رفتن سطح CA125 در سرم می تواند به دلایلی غیر از سرطان تخمدان باشد مثل التهاب ،بیماری های خوش خیم زنان ،بیماری کبدی و در نتیجه باعث نتایج مثبت کاذب می شود[3, 15] . سطح bcl2 نیز در مراحل مختلف سرطان تخمدان بالا می رود  و از لحاظ کلینیکی یک مارکر معتبر است . سطح این مارکر در افراد کنترل ،بیماران خوش خیم و مراحل مختلف سرطان تخمدان قابل سنجش است. سنجش این دو مارکر CA125 و bcl2 در ادرار افراد مبتلا می تواند برای غربالگری مناسب و معتبر باشد [15].

از مهم ترین ژن های سرکوبگر تومور که در کنترل چرخه ی سلولی نقش دارد می توان به p53 اشاره کرد. ژن سرکوبگر تومور  p53 که بر اثر استرس های سلولی باعث توقف سیکل سلولی می شود ،آپوپتوز را القا می کند و نقش بسیار مهمی در ایجاد و پیشرفت 30_80% سرطان های تخمدان دارد[2, 5] P53 .  نرمال باعث مهار رونویسی از ژن های مثل  BCL2 و SURVIVIN می شود. جهش در P53 باعث می شود تا این رونویسی ها در مواقع نیاز سلولی سرکوب نشود و این جهش های از دست رفتن عملکرد در حدود 50_90% سرطان ها دیده می شود .[13] فرار سلول از آپوپتوز مشخصه کلاسیک سرطان است و لازمه ی تومورزایی است.[16]در کل فاکتور رونویسی P53 در پاسخ به استرس های سلولی تنظیم  ژن های مربوط به توقف چرخه ی سلولی،آپوپتوز، پیری ،تعمیر DNA و یا تغییرات متابولیسم را بر عهده دارد.با توجه به اهمیت p53 قرار دادن آن به عنوان هدفی برای درمان سرطان تخمدان  می تواند بسیار امید بخش باشد.[17]

در میان سرکوبگرهای آپوپتوز،خانواده (IAPs) شامل یکسری پروتئینی مثل(survivin) است که قادر به مهار آبشار  کاسپازها  می باشد ، در ovc نقش شناخته شده ژن Survivin که یک پروتئین دو کاره است در شیمی درمانی براساس Taxane  محرز شده است.[14]survivin  در تومورهای تخمدان دچار تغییر بیان می شود و با مکانیسم مرگ سلولی و همچنین با مکانیسم پیشرفت چرخه سلولی و پایداری میکروتوبول ها مداخله می کند. survivin از عناصر مهار کننده ی آپوپتوز هستندودرتنظیم تکثیر سلول و آپوپتوز نقش دارد.[14, 18] بیان این ژن در فاز M/G2  افزایش پیدا می کند. Survivin مانع از آپوپتوز القا شده توسط محرک های خارجی مثل داروهای ضد سرطان می شود.

Survivin در 60 رده ی سلولی انواع سرطان ها و تومور ها همچون  ریه ، سینه ، معده ،کبد ،مثانه ، تخمدان افزایش بیان دارد.این افزایش بیان با متاستاز سلول سرطانی و کاهش احتمال نجات یافتن بیمار مرتبط است.بنابراین شاید survivin هدف جدید درمانی برای انواعی از سرطان ها باشد. بیان این ژن با دیگر پارامترهای کلینکی همچون (سن، درجه تومور) همراهی ندارد. چندین مطالعه نشان داده اند که شاید این ژن  بیومارکر مناسبی برای سرطان تخمدان باشد و بتواند با پارامتر های مفیدی ربط داده شود؛ همین طور نیز به نحوه ی پاسخ گویی به شیمی درمانی در بیماران [8] . در بسیاری از سرطان ها شاهد دوباره فعال سازی  این ژن بوده ایم بر همین اساس  survivin هم اکنون به عنوان یک فاکتور پیش آگهی دهنده در چندین نئوپلاسم انسانی مطرح می شوند. این افزایش بیان در نئوپلاسم با رفتار تهاجمی ،کاهش پاسخ به عوامل شیمی درمانی،کاهش طول بقا در مقایسه با سرطان هایی که survivin منفی هستند همراهی دارد. بنابراین تغییرات بیان این ژن در میان اکثر ژن های دخیل در تومورهای خاص بیشتر مورد توجه متخصصین قرار گرفته است. دستکاری ها بروی بیان و تنظیمات این ژن شاید روش ها ی جدید درمانی و ایمونوتراپی در عرصه ی سرطان را ایجاد کند. مهار آپوپتوز بوسیله ی SURVIVIN به تنهایی و یا همراه با P53,BCL2,BLXL شاید مسئول شروع و پیشرفت سرطان تخمدان باشند[18].

 
تاریخ انتشار: 1392/06/24 || بازدیدها: 61
نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:


تمامی حقوق محفوظ است | کپی رایت 1391